Olejek Z Goździka – Właściwości – Jak Stosować ?

 

Clove

Olejek goździkowy


Choć przez wielu zapomniany, olejek goździkowy to prawdziwa skarbnica właściwości prozdrowotnych.

W medycynie ludowej stosuje się go przede wszystkim na ból zęba ale sprawdza się również w przypadku infekcji skórnych, bólu głowy czy zmęczenia.

SKĄD BIERZE SIĘ OLEJEK GOŹDZIKOWY?

Olejek goździkowy uzyskuje się na skutek destylacji z pączków kwiatowych. Jego podstawowym składnikiem jest eugenol charakteryzujący się działaniem przeciwbólowym i znieczulającym. Zazwyczaj eugenol stosuje się w stomatologii, jako środek miejscowo znieczulający. Wchodzi również w skład past mumifikacyjnych oraz innych, niezbędnych do pracy dentysty.

JAK STOSOWAĆ OLEJEK GOŹDZIKOWY?

Wszystko zależy od tego, z jakich właściwości chcemy skorzystać.

  • Dyfuzor – olejek goździkowy to doskonały sposób na dezynfekcję powietrza, dlatego warto dodawać kilka kropek do dyfuzora, nawilżacza czy odkurzacza.

  • Kąpiel – dodajemy kilka kropel do wanny z ciepłą wodą, choć wówczas taka kąpiel nie może trwać dłużej niż pół godziny. Olejek wprowadzamy na nośniku – sól epsom, olej, mleko. W ten sposób rewelacyjnie można zredukować stres, usunąć zmęczenie psychiczne oraz pobudzić umysł. Co istotne, olejek goździkowy przyda się też osobom, które cierpią na problemy z zasypianiem.

SPOSÓB NA ZDROWIE – OLEJEK GOŹDZIKOWY

Chcąc wzmocnić swój układ odpornościowy, warto zdecydować się na stosowanie olejku goździkowego. Charakteryzuje się on świetnymi właściwościami antywirusowymi. W szczególności na wirusa opryszczki, ospy oraz grypy. Sprawdza się również do stosowania w sytuacji, kiedy mamy problem z górnymi drogami oddechowymi. Olejek goździkowy działa jako środek przeciwzapalny oraz wykrztuśny, co powoduje, że pomaga w kaszlu, przeziębieniu, zapaleniu zatok a nawet w astmie.

Świetnym, domowym sposobem jest uciążliwy ból głowy jest mieszanka olejku goździkowego z solą. Taka mieszanka jest pełna właściwości przeciwzapalnych. Zaaplikowanie jej na czoło, skronie lub szyję, spowoduje, że ból głowy ustąpi. Co ważne, może być on stosowany również w innych rejonach ciała.

ZDROWE OCZY, ZDROWE ZĘBY

Jednym z najpopularniejszych sposobów na uśmierzenie bólu zęba jest używanie olejku goździkowego. Dzieje się tak ponieważ goździki świetnie redukują ból i paraliżują nerwy. Na bawełniany wacik należy nalać kroplę oleju i przyłożyć go do bolącego zęba. Oczywiście, olejek goździkowy jest stosowany w stomatologii również z innych powodów. Jest niezwykle skutecznym sposobem na ochronę przeciwko próchnicy. Dodawany jest także do płynów do płukania ust czy pasty do zębów, co ciekawe, olejek goździkowy znalazł także zastosowanie w maści dla ząbkujących niemowląt. Trzeba jednak pamiętać o tym, że olejek goździkowy jest bardzo intensywny, dlatego rozcieńczamy go w oleju i masujemy dziąsła.

Olejek goździkowy to sprawdzona metoda na pozbycie się nieprzyjemnego jęczmienia. Każdy kto choć raz miał problem z jęczmieniem, wie, że jest to nieprzyjemne i bardzo bolesne doznanie. Antybakteryjne właściwości olejku pozwalają na zastosowanie zarówno w sytuacji, gdy mamy do czynienia z zapaleniem w obrębie powieki, ale również podczas innych infekcji tego typu. Olejek stosujemy wtedy na około oczu.

OLEJEK GOŹDZIKOWY – SPOSÓB NA URODĘ

Osoby, które nie radzą sobie z problemem trądziku, powinny zainteresować się  olejkiem goździkowym. Dobrze sprawdza się do mycia twarzy, można go także rozprowadzać po twarzy jako dodatek do toniku, kremu. Co ważne, olejek goździkowy pobudza krążenie krwi, co powoduje, że cera wygląda na zdecydowanie świeższą.

Olejek goździkowy często można spotkać w kremach do twarzy oraz w balsamach do ciała. Stosuje się go także do produkcji mydła, gdyż jego kojące i antyseptyczne właściwości doskonale się sprawdzają w celu zwiększenia jego skuteczność.

Przy bezpośrednim użyciu olejku na skórę należy jednakże bardzo uważać – jest intensywny i może wywołać miejscowe zaczerwienienie. Dlatego zdecydowanie korzystniej jest rozcieńczenie go w olejku bazowym, neutralnym.

CIEKAWOSTKA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.